ČLÁNEK: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

Česká republika ukončila své půlroční předsednictví v Radě Evropské unie na začátku ledna tohoto roku. Nyní, s odstupem několika týdnů, je možné se podívat na uplynulý půlrok a zhodnotit, jak si Česká republika vedla v politické, organizační a komunikační dimenzi předsednické role. Na kulatém stole Národního konventu o EU se budou diskutovat tři otázky, které definoval odborný garant kulatého stolu, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM:

  1. Nakolik byla Česká republika úspěšná v implementaci svých předsednických priorit?
  2. Jak úspěšně vykonávala Česká republika svou předsednickou roli po organizační stránce?
  3. Byla Česká republika úspěšná v propagaci svého členství v Evropské unii?

Česká republika si stanovila pět politických priorit, které se zaobíraly mimo jiné stále probíhající válkou na Ukrajině, konkrétní vizí Evropské unie do budoucnosti i evropskou regulací. Klíčovým tématem se stala energetika, zejména dosažení energetické nezávislosti na plynu z Ruska. V této oblasti dosáhla Česká republika několika významných úspěchů, např. se schválilo nařízení Rady o zavedení úsporných opatření ve spotřebě plynu s ohledem na riziko nedostatku plynu v zimě 2022/23. Ve vztahu k Ukrajině se podařilo přijmout tři sankční balíčky proti Rusku a byl dojednán cenový strop na ruskou ropu. Obecně lze říct, že se České republice podařilo prosadit celou řadu svých priorit.

Předsednictví pro danou členskou zemi znamená velkou výzvu v oblasti lidských kapacit i finančních prostředků. Pro druhé předsednictví měla Česká republika méně financí než při předsednictví prvním, které probíhalo v roce 2009, a to je také nutné zohlednit při hodnocení organizační stránky. Z pohledu personálního lze rovněž zhodnotit, jaké nové kompetence získali zaměstnanci státní správy a jaké kompetence by bylo dobré v budoucnu doplnit.

Předsednická role zahrnovala i prezentaci České republiky směrem k partnerům v zahraničí i komunikaci členství ČR v EU směrem dovnitř. Před začátkem českého předsednictví byla vypracovaná a následně i implementovaná komunikační strategie. Nyní je třeba zhodnotit, nakolik byla úspěšná a jakým způsobem lze nadále využívat komunikační nástroje, které se ukázaly jako přínosné.

Přestože se České republice v uplynulém půl roce podařilo dosáhnout celé řady úspěchů, je nutné české předsednictví zhodnotit komplexně. O tomto tématu budou diskutovat zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři či zástupci nevládních organizací.

Autorka shrnutí: Adéla Gajdošíková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

KULATÝ STŮL: Revize energetického trhu

V pátek 31. března 2023 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma revize energetického trhu. Debata se uskuteční od…

SHRNUTÍ: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

V pátek 24. února se v Lichtenštejnském paláci a prostřednictvím online platformy Webex Teams uskutečnil kulatý stůl na téma zhodnocení českého předsednictví v Radě EU. Diskuze se zúčastnili zástupci státní správy, obou…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.