DOPORUČENÍ: Integrace Ukrajiny do EU

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Integrace Ukrajiny do EU, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

  1. Česká republika by měla usilovat o to, aby Evropská unie včasně a odpovědně plnila své finanční sliby vůči Ukrajině, zejména v otázce makrofinanční pomoci, jejíž poskytování by mělo pokračovat i v průběhu roku 2023. ČR by dále měla usilovat o co nejaktivnější a nejširší zapojení českých aktérů, vč. soukromého sektoru, do unijních i národních nástrojů k podpoře rekonstrukce Ukrajiny a využívat svých transformačních zkušeností. Zároveň by v procesu poválečné rekonstrukce neměla být opomíjena sociální dimenze obnovy, která představuje důležitý prvek v předcházení budoucím sociálním konfliktům.
  2. Je v zájmu Evropské unie již v této fázi postupně zapojovat Ukrajinu do unijních politik a institucí. ČR by měla nadále podporovat postupnou integraci kandidátských zemí a pomáhat budovat konsensus v této otázce uvnitř EU.
  3. Pro úspěšnou integraci Ukrajiny i dalších zemí do EU bude klíčové posílit strategickou komunikaci. Pozitiva vyplývající z integrace Ukrajiny do EU musí být konzistentně a srozumitelně komunikována jak vůči členským státům EU, tak vůči občanům.
  4. Pro ČR bude důležité definovat vlastní pozici k otázce reformy EU jako podmínky některých členských států pro její další rozšíření. Měla by tak nadále pokračovat inkluzivní vnitrostátní diskuze o pozici České republiky k otázce vnitřní reformy EU.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.