KULATÝ STŮL: Integrace Ukrajiny do EU

Ve středu 26. října 2022 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Integrace Ukrajiny do EU. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další­ pozvaní­ hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Ukrajinská přihláška o členství v EU na jaře tohoto roku přinesla novou dynamiku do procesu rozšiřování EU. V poslední dekádě byla integrace do Unie agendou týkající se primárně zemí západního Balkánu a zemím východní Evropy nikdy nebyla tato perspektiva otevřena. Udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku tak bylo velmi významným signálem pro oživení perspektiv členství v EU i pro země tzv. Asociovaného tria, případně šířeji Východního partnerství. Nyní se však jen otevírá náročná cesta Ukrajiny k integraci do EU a vyvstávají tak otázky, jak zemi v tomto procesu podpořit a překonat jak objektivní překážky způsobené ruskou invazí na Ukrajinu i strukturálními nedostatky země, tak dlouhodobou neochotu řady členských států rozšířit EU o další země.

Hlavní­mi diskuzní­mi okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Jak mohou EU a Česká republika podpořit Ukrajinu v poválečné rekonstrukci a reformách nutných pro integraci do EU?

  2. Jaké nástroje má EU k dispozici pro hlubší ekonomickou a politickou integraci Ukrajiny?

  3. Je EU připravena plně integrovat Ukrajinu a další kandidátské státy? Může pro tyto účely využít zkušenosti z předchozích kol rozšíření?

KULATÝ STŮL: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

SHRNUTÍ: Přezkum správy ekonomických záležitostí

V pátek 16. června proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU, věnující se přezkumu správy ekonomických záležitostí. Debata se uskutečnila od 9:00 v prostorách Lichtenštejnského paláce a prostřednictvím online platformy Webex…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.