DOPORUČENÍ: Strategický kompas

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Strategický kompas, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 3 doporučení:

1. Česká republika by se měla v oblasti budování společných obranných kapacit soustředit na posílení průmyslové spolupráce mezi členskými státy a pro tento účel také podporovat společné nákupy členských států při pořizování vojenského vybavení a materiálu. Zároveň by Česká republika měla podporovat snazší přístup k finančním službám a podpoře, které budou moci členské státy a jednotlivé firmy využít v rámci konkrétních projektů zaměřených na budování obranných kapacit.

2. Při implementaci Strategického kompasu by Česká republika měla trvat na omezení nadměrné duplikace procesů mezi EU a NATO a prosazovat přijetí těch nástrojů, které přispějí ke komplementaritě obou organizací. Česká republika by měla proto v rámci svého předsednictví podporovat včasné přijetí a implementaci nové společné deklarace EU-NATO.

3. V průběhu českého předsednictví by se ČR měla soustředit na dosažení pokroku při vyjednávání o podobě iniciativ v oblasti posílení odolnosti EU, jako jsou soubory nástrojů pro boj proti hybridním hrozbám (EU Hybrid Toolbox) nebo proti dezinformacím a zahraničnímu vměšování (FIMI Toolbox), a také klást důraz na ochranu kritické infrastruktury a kyberprostoru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.