DOPORUČENÍ: Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

1.Evropská unie by měla zachovat digitální platformu, která byla vytvořena pro účely Konference, a členské státy by měly platformu nadále používat pro komunikaci s občany. Pro zkvalitnění komunikace s občany by zároveň bylo důležité zajistit, aby komentáře nahrané na platformy obdržely zpětnou vazbu a konzultace vedené prostřednictvím platformy tematicky úžeji zaměřovat.

2. Česká republika by měla usilovat o to, aby byla komunikace o EU nadále prioritizována v oblastech, ve kterých již existují komunikační nástroje a strategie pro informování občanů, a posílena v oblastech, kde tomu tak zatím není. Zároveň by se měla Česká republika více zaměřit na oblast vzdělávání o fungování Evropské unie a vysvětlování role České republiky jako členské země Unie, například v kontextu českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022.

3. V rámci implementace doporučení vyplývajících z Konference by měla Česká republika provést detailní analýzu výstupů a zaměřit se na několik konkrétních témat, která nevyžadují zásadní změny ve fungování EU a jsou v souladu s jejími dlouhodobými prioritami evropské politiky i prioritami českého předsednictví v Radě EU. To zvýší potenciál pro úspěšné prosazení těchto doporučení.

4. Evropská unie a její členské země by se i v návaznosti na válku na Ukrajině měly zaměřit na posílení odolnosti vůči externím aktérům, a to například v oblasti dezinformací. Toho lze například dosáhnout skrze aktivní komunikaci o EU a kvalitní vzdělávání o jejím fungování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

DOPORUČENÍ: Integrace Ukrajiny do EU

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Integrace Ukrajiny do EU, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Na jakých formátech regionální spolupráce se ČR podílí a jak funguje program Interreg?

To se dozvíte ve videu z lednového kulatého stolu👇
... Zobrazit víceZobrazit méně

Video image
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.