DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

1. Česká republika by měla v rámci svého nadcházejícího předsednictví Rady EU v oblasti Indo-Pacifiku podporovat volný obchod, a to jak snahu pokročit či dokončit jednání o smlouvách o volném obchodu, tak podporovat ekonomickou diplomacii a spolupráci na „nižší“ úrovni  (např. bilaterální smíšené komise), a tím přispět k diverzifikaci zdrojů a větší strategické autonomii EU. ČR by se v tomto směru zároveň měla soustředit na zacílený okruh prioritních zemí.

2. Česká republika by měla v rámci svého nadcházejícího předsednictví Rady EU podporovat centralitu ASEANu, resp. podporovat strategickou práci s těmi zeměmi, ve kterých EU, resp. ČR, disponuje historickými vazbami a know-how, a na základě dialogu jim nabídnout smysluplnou spolupráci (např. prostřednictvím dohod o strategickém partnerství, poskytujících právní základ pro rozvoj vztahů v řadě sektorů), spíše než tyto partnery stavět před nutnost geostrategické volby (např. vymezením se vůči Číně).

3. V otázce vztahů EU s Čínou by si měla Česká republika stanovit realistické cíle, zároveň by se měla soustředit na upevňování strategických vztahů s dalšími klíčovými partnery (např. Indie, ASEAN, Austrálie, Japonsko, Korea)  s cílem posílení geopolitické rovnováhy  regionu.

4. Česká republika by měla využít svého předsednictví Rady EU též k prohloubení vztahů v rámci předsednického tria (zejména s Francií), popř. dalšími  partnery. V tomto směru by měla naplno využít „Prague High-Level Dialogue on the Indo-Pacific“ plánovaný během posledního měsíce francouzského předsednictví, a to k formulaci klíčových principů a východisek pro další práci s partnery v regionu a implementaci strategie EU.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Integrace Ukrajiny do EU

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Integrace Ukrajiny do EU, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských…

DOPORUČENÍ: Strategický kompas

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Strategický kompas, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.