DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

1. Česká republika by měla v rámci svého nadcházejícího předsednictví Rady EU v oblasti Indo-Pacifiku podporovat volný obchod, a to jak snahu pokročit či dokončit jednání o smlouvách o volném obchodu, tak podporovat ekonomickou diplomacii a spolupráci na „nižší“ úrovni  (např. bilaterální smíšené komise), a tím přispět k diverzifikaci zdrojů a větší strategické autonomii EU. ČR by se v tomto směru zároveň měla soustředit na zacílený okruh prioritních zemí.

2. Česká republika by měla v rámci svého nadcházejícího předsednictví Rady EU podporovat centralitu ASEANu, resp. podporovat strategickou práci s těmi zeměmi, ve kterých EU, resp. ČR, disponuje historickými vazbami a know-how, a na základě dialogu jim nabídnout smysluplnou spolupráci (např. prostřednictvím dohod o strategickém partnerství, poskytujících právní základ pro rozvoj vztahů v řadě sektorů), spíše než tyto partnery stavět před nutnost geostrategické volby (např. vymezením se vůči Číně).

3. V otázce vztahů EU s Čínou by si měla Česká republika stanovit realistické cíle, zároveň by se měla soustředit na upevňování strategických vztahů s dalšími klíčovými partnery (např. Indie, ASEAN, Austrálie, Japonsko, Korea)  s cílem posílení geopolitické rovnováhy  regionu.

4. Česká republika by měla využít svého předsednictví Rady EU též k prohloubení vztahů v rámci předsednického tria (zejména s Francií), popř. dalšími  partnery. V tomto směru by měla naplno využít „Prague High-Level Dialogue on the Indo-Pacific“ plánovaný během posledního měsíce francouzského předsednictví, a to k formulaci klíčových principů a východisek pro další práci s partnery v regionu a implementaci strategie EU.

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím
DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím
DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.