DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. V krátkodobém horizontu by mělo být prioritou zajistit dodávky plynu pro domácnosti, kritickou infrastrukturu a průmysl během nadcházející zimy.

2. V dlouhodobém horizontu se ruská invaze na Ukrajinu může stát spouštěčem systémové proměny energetiky EU a energetiky ČR. Kladen by měl být důraz na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie, prioritizaci úspor energií a renovací, či řízení poptávky a energetický management. Předpokladem úspěchu je dotažení očekávaných legislativních změn (nový energetický zákon) a aktualizace koncepčních strategických dokumentů (SEK, NKEP).

3. Zelená dohoda pro Evropu poskytuje právní, politický i investiční rámec pro realizaci této transformace, a je proto třeba tuto agendu průběžně podporovat a plně využít.

4. Nadcházející české předsednictví Rady EU bude hrát aktivní úlohu ve vyjednávání legislativního balíčku Fit for 55 i návazných iniciativ; je nezbytné, aby se česká vláda této úlohy zhostila proaktivně a s vůlí hledat skutečně celoevropská řešení.

5. Při úvahách o budoucnosti české energetiky nelze dále opomíjet sociální aspekty. Úspěšný odklon od dovozu fosilních paliv z Ruska předpokládá kompenzaci zvýšených nákladů ohroženým domácnostem a zároveň dostupnost dostatečné investiční podpory pro projekty energetických úspor či výměny zdrojů tepla na úrovni domácností.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více
twitter
Intagram

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.