KULATÝ STŮL: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR

29. dubna 2022 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další­ pozvaní­ hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

I přes výraznou geografickou vzdálenost mezi Evropskou unií (EU) a indopacifickou oblastí vzájemná propojenost obou regionů i strategický význam Indo-pacifiku pro EU i na globální úrovni v posledních letech výrazně posílil. Zároveň se však Indopacifik stává geografickou oblastí se stále zvyšujícím se politickým napětím, které přináší vyšší bezpečnostní riziko pro ČR i celou EU. Z bezpečnostního hlediska je oblast ovlivněna jak vzrůstajícím geopolitickým a ekonomickým vlivem Číny i agresivnější rétorikou a chováním čínských představitelů vůči Tchaj-wanu, Hongkongu či okolí jihočínského moře, tak dalšími konflikty v indopacifickém regionu jako např. v Myanmaru/Barmě, Afghánistánu nebo na korejském poloostrově. V důsledku ruské invaze na Ukrajině navíc zůstává otázkou, jak se nejen Čína, ale i další země Indo-pacifiku k této ruské agresi postaví, a to včetně dodržování sankcí vůči Ruské federaci. USA, EU jako celek i jednotlivé členské státy (např. Německo, Francie, Nizozemí) reagovaly na mezinárodněpolitické změny v Indo-pacifiku zveřejněním strategií pro tuto oblast. ČR na podobné strategii zatím pracuje, nicméně vzhledem k nadcházejícímu českému předsednictví Rady EU je situace v regionu jednou z jejích hlavních priorit.

Hlavní­mi diskuzní­mi okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Jak se nový geopolitický kontext v důsledku války na Ukrajině projeví v indopacifické oblasti, včetně vztahů s Čínou, a jak by měla EU reagovat?

  2. S kterými dalšími partnery by měla EU spolupracovat a na které by se měla přednostně zaměřit ČR v rámci svého předsednictví Rady EU?

  3. Na které sektory v rámci evropské indo-pacifické strategie by se měla EU nejvíce zaměřit a které by měla ČR preferovat v rámci předsednictví Rady?

KULATÝ STŮL: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

SHRNUTÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Ve středu 30. listopadu se prostřednictvím online platformy Webex Teams uskutečnil další kulatý stůl, tentokrát na téma: Nové paradigma pro klimatické otázky. Diskuze se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor…

ČLÁNEK: Nové paradigma pro klimatické otázky

Současná propojenost světa vede k závislosti na hladkém běhu komplexních obchodních a dodavatelských řetězců. Pokud jsou narušeny, ať už pandemií, ozbrojenými konflikty, přírodními pohromami nebo jinými faktory, vede to k závažným socioekonomickým…

ROUNDTABLE: New paradigm for climate issues

On Wednesday, 30 November 2022, another roundtable of the National Convention on the European Union will take place via the online platform Webex Teams, this time on the topic: New…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.