KULATÝ STŮL: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR

29. dubna 2022 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další­ pozvaní­ hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

I přes výraznou geografickou vzdálenost mezi Evropskou unií (EU) a indopacifickou oblastí vzájemná propojenost obou regionů i strategický význam Indo-pacifiku pro EU i na globální úrovni v posledních letech výrazně posílil. Zároveň se však Indopacifik stává geografickou oblastí se stále zvyšujícím se politickým napětím, které přináší vyšší bezpečnostní riziko pro ČR i celou EU. Z bezpečnostního hlediska je oblast ovlivněna jak vzrůstajícím geopolitickým a ekonomickým vlivem Číny i agresivnější rétorikou a chováním čínských představitelů vůči Tchaj-wanu, Hongkongu či okolí jihočínského moře, tak dalšími konflikty v indopacifickém regionu jako např. v Myanmaru/Barmě, Afghánistánu nebo na korejském poloostrově. V důsledku ruské invaze na Ukrajině navíc zůstává otázkou, jak se nejen Čína, ale i další země Indo-pacifiku k této ruské agresi postaví, a to včetně dodržování sankcí vůči Ruské federaci. USA, EU jako celek i jednotlivé členské státy (např. Německo, Francie, Nizozemí) reagovaly na mezinárodněpolitické změny v Indo-pacifiku zveřejněním strategií pro tuto oblast. ČR na podobné strategii zatím pracuje, nicméně vzhledem k nadcházejícímu českému předsednictví Rady EU je situace v regionu jednou z jejích hlavních priorit.

Hlavní­mi diskuzní­mi okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Jak se nový geopolitický kontext v důsledku války na Ukrajině projeví v indopacifické oblasti, včetně vztahů s Čínou, a jak by měla EU reagovat?

  2. S kterými dalšími partnery by měla EU spolupracovat a na které by se měla přednostně zaměřit ČR v rámci svého předsednictví Rady EU?

  3. Na které sektory v rámci evropské indo-pacifické strategie by se měla EU nejvíce zaměřit a které by měla ČR preferovat v rámci předsednictví Rady?

KULATÝ STŮL: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.