DOPORUČENÍ: Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Teritoriální rozměr vnitřního trhu v globální konkurenci, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. Česká republika by měla prosazovat surovinovou diverzifikaci a zachování otevřenosti obchodní politiky EU, zejména pomocí rozšiřování sítě obchodních a investičních dohod EU, a to při současné ochraně  vnitřního  trhu před negativními dopady globální konkurence.

2. Česká republika by měla v rámci obchodní politiky EU prosazovat rovnováhu mezi  pozitivní obchodní agendou (zejména ve formě otevírání nových trhů a spolupráce se třetími zeměmi) a jednostrannými defenzivními nástroji.

3. Česká republika by měla v návaznosti na revizi Akčního plánu vztahujícího se k udržitelnému rozvoji v dohodách o volném obchodu se třetími zeměmi usilovat o zachování konkurenceschopnosti EU a zajistit, aby nedocházelo k přenášení nadměrných povinností na firmy.

4. Česká republika by měla pokračovat ve vyjednávání obchodních dohod se třetími zeměmi během svého předsednictví. Vybrána by měla být jedna prioritní země či region, s níž je EU v pokročilé fázi vyjednávání (příp. uzavírání) dohody o volném obchodu (FTA), na který by se předsednictví mělo zaměřit dle aktuální situace a přínosu dohody pro EU i Českou republiku s cílem proces dokončit.

5.Česká republika by se měla zasadit při dalším projednávání protinátlakového obchodního nástroje (ACI) o posílení zapojení členských států EU v rámci provádění nařízení Směrem k podnikům by mělo být nařízení efektivně komunikováno jako nástroj poslední instance obrany obchodních zájmů EU takovým způsobem, aby se předešlo obavám z protekcionismu EU.

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím
DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím
DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,

DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.