DOPORUČENÍ: Digitální technologie a umělá inteligence v kontextu dvojí tranzice

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Digitální technologie a umělá inteligence v kontextu dvojí tranzice, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. Česká republika by měla v rámci procesu přijímání relevantních strategií na národní úrovni vyvíjet úsilí k průběžnému identifikování významných synergií digitální a zelené tranzice v oborech jako je energetika, doprava, průmysl, stavebnictví či zemědělství.

2. Jednotlivá resortní ministerstva by měla při identifikaci synergií digitální a zelené tranzice důležitých pro Českou republiku efektivněji koordinovat své činnosti, lépe vzájemně spolupracovat a sdílet svou specifickou expertízu v jednotlivých oblastech, aby byla zachována možnost zohlednit důležité aspekty plynoucí z obou úzce propojených tranzicí.

3. Prezentování cílů zelené tranzice je vhodné doprovázet realistickým popisem a komunikací možného využití nových technologií a synergií s tranzicí digitální v praxi.

4. Česká republika by v rámci své evropské politiky a nadcházejícího předsednictví v Radě EU měla usilovat o vyváženost navrhovaných legislativních opatření v digitální oblasti na úrovni EU a o to, aby nová legislativa EU nebránila vytvoření univerzálních standardů pro digitální technologie na multilaterálním základě a zároveň nebránila dalšímu rozvoji, inovacím, vývoji a konkurenceschopnosti tohoto odvětví ve světovém měřítku.

5. Česká republika by měla identifikované synergie digitální a zelené tranzice zohlednit i v rámci národní strategie čerpání finančních prostředků ze zdrojů EU a dalších mezinárodních organizací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.