DOPORUČENÍ: Digitální technologie a umělá inteligence v kontextu dvojí tranzice

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Digitální technologie a umělá inteligence v kontextu dvojí tranzice, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. Česká republika by měla v rámci procesu přijímání relevantních strategií na národní úrovni vyvíjet úsilí k průběžnému identifikování významných synergií digitální a zelené tranzice v oborech jako je energetika, doprava, průmysl, stavebnictví či zemědělství.

2. Jednotlivá resortní ministerstva by měla při identifikaci synergií digitální a zelené tranzice důležitých pro Českou republiku efektivněji koordinovat své činnosti, lépe vzájemně spolupracovat a sdílet svou specifickou expertízu v jednotlivých oblastech, aby byla zachována možnost zohlednit důležité aspekty plynoucí z obou úzce propojených tranzicí.

3. Prezentování cílů zelené tranzice je vhodné doprovázet realistickým popisem a komunikací možného využití nových technologií a synergií s tranzicí digitální v praxi.

4. Česká republika by v rámci své evropské politiky a nadcházejícího předsednictví v Radě EU měla usilovat o vyváženost navrhovaných legislativních opatření v digitální oblasti na úrovni EU a o to, aby nová legislativa EU nebránila vytvoření univerzálních standardů pro digitální technologie na multilaterálním základě a zároveň nebránila dalšímu rozvoji, inovacím, vývoji a konkurenceschopnosti tohoto odvětví ve světovém měřítku.

5. Česká republika by měla identifikované synergie digitální a zelené tranzice zohlednit i v rámci národní strategie čerpání finančních prostředků ze zdrojů EU a dalších mezinárodních organizací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

DOPORUČENÍ: Integrace Ukrajiny do EU

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Integrace Ukrajiny do EU, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Na jakých formátech regionální spolupráce se ČR podílí a jak funguje program Interreg?

To se dozvíte ve videu z lednového kulatého stolu👇
... Zobrazit víceZobrazit méně

Video image
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.