DOPORUČENÍ: Vztahy EU s východním sousedstvím

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s východním sousedstvím, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

1. Česká republika by měla nadále podporovat další pokrok v  reformách posilující demokratické instituce a principy a právní stát ve státech Východního partnerství a nabízet své know-how i finanční podporu projektům zaměřeným na reformní agendu.

2. Je v zájmu České republiky dále podporovat ambice zemí Východního partnerství a jejich postupné sbližování s EU. ČR by měla podpořit tzv. Asociované trio a jeho agendu a dále prosazovat tuto iniciativu v unijní debatě. Česká republika spolu s podobně smýšlejícími zeměmi by také měla usilovat o celounijní dialog směřující k vymezení jasné perspektivy a konečného cíle pro země Východního partnerství.

3. Česká republika by měla prozkoumat možnosti, jak dále posilovat investiční prostředí v regionu. V oblasti ekonomické spolupráce by také měla být zvážena revize existujících dohod o volném obchodě (DCFTA) směrem k jejich aktualizaci, zejména v kontextu zelené a digitální agendy.

4. Vláda ČR Ve své podoře vůči zemím Východního partnerství by se EU měla soustředit na konkrétní a viditelné projekty směřující k přiblížení regionu evropským standardům. Česká republika by v tomto ohledu měla v rámci EU prosazovat a podporovat konkrétní projekty zaměřené na posilování odolnosti partnerských zemí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.