KULATÝ STŮL: Vztahy EU s východním sousedstvím

26.  listopadu 2021 se prostřednictvím online platformy Webex Teams uskuteční poslední, letošní, kulatý stůl  Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Vztahy EU s východním sousedství­m. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní­ správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální­ partneři a další pozvaní­ hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. 

Východní­ sousedství představuje pro Evropskou unii kvůli své blízkosti jeden z nejvýznamnějších regionů, které se však zároveň pojí­ s řadou výzev. Pokud EU skutečně chce dostát své ambici být globální­ mocností­ a uplatňovat svůj vliv v různých oblastech světa, jak naznačuje i ambice „geopolitické Unie“ současné Evropské komise, je pro ni nezbytné začít co nejblíže domovu. K tomuto cíli slouží­ politika rozšiřování­ EU (relevantní specificky pro oblast západního Balkánu) a Evropská politika sousedství, která rozlišuje dvě iniciativy: Východní partnerství (VP) a Unii pro Středomoří­.

Hlavními diskuzní­mi okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Měla by EU nadále přistupovat ke skupině zemí­ zahrnutých ve Východním partnerství­ jako k celku, nebo by měla svůj přístup více diverzifikovat?
  2. Měla by EU vytvořit speciální­ zelenou strategii pro země východního sousedství­ a případně na jakých principech?
  3. Jak může EU čelit vlivu dalších mocností (Ruska, Čí­ny, příp. Turecka) působí­cí­ch proti zájmům EU v oblasti východní­ho sousedství­?
KULATÝ STŮL: Vztahy EU s východním sousedstvím

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

SHRNUTÍ: Přezkum správy ekonomických záležitostí

V pátek 16. června proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU, věnující se přezkumu správy ekonomických záležitostí. Debata se uskutečnila od 9:00 v prostorách Lichtenštejnského paláce a prostřednictvím online platformy Webex…

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.