DOPORUČENÍ: Udržitelná mobilita v kontextu balíčku „Fit for 55“

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu udržitelná mobilita v kontextu balíčku „Fit for 55“, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

1. Vláda ČR by měla být obezřetná při úvaze o posunutí data ukončení prodejů vozidel s nenulovými emisemi. Návrhem Fit for 55 stanovený rok 2035 bude podle všeho většinově preferovanou volbou Rady EU, a proto by měla vláda ČR své pozice na jednáních jasně zdůvodňovat a vyargumentovat. Výsledné kompromisní datum bude jistě ovlivněno také debatami nad novou emisní normou Euro 7.

2. Vláda ČR by měla požadovat revizi metodiky stanovení cílů pro osobní a nákladní dobíjecí/plnící infrastrukturu. Z pohledu osobní dopravy se cíle zdají s ohledem na ambice Fit for 55 nedostatečné, z pohledu nákladní dopravy příliš ambiciózní.

3. Vláda ČR by měla zvážit vytvoření jednotného konceptu pro komunikaci čisté mobility. Výzvou se zdá být právě strategická komunikace čisté mobility a komunikace směrem k českým spotřebitelům.

4. Vláda ČR by měla brát v úvahu technologickou neutralitu a kontinuálně a jednomyslně podporovat dostupná řešení pro dekarbonizaci dopravy (např. pomocí daňových a odvodových nástrojů) – elektromobilitu, vodíkové technologie i vývoj bio- a syntetických paliv.

5. Vláda ČR musí využít dostupných finančních rámců EU pro obměnu vozového parku veřejné hromadné dopravy, stejně jako pro motivaci spotřebitelů k jejímu využívání pomocí vhodných pobídek a obecně pro rozvoj udržitelné mobility v ČR.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,

DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.