KULATÝ STŮL: Strategická autonomie Evropské unie

21. května 2021 se prostřednictvím online platformy Webex Teams uskuteční další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Strategická autonomie EU. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři a další pozvaní hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku (EUROPEUM)

„Strategická autonomie EU“ se stala v poslední době často skloňovaným pojmem, a to v reakci na geopolitické změny: ústup USA z role garanta mezinárodního řádu, rostoucí moc Číny a s tím související konflikt s USA, stagnující multilaterální systém i celosvětové výzvy (změny klimatu, pandemie covidu-19). Koncept se ale objevuje již mnohem dříve, a to zejména v souvislosti s bezpečnostní a obrannou politikou EU. Rada EU jej poprvé použila v listopadu 2013 a termín zaujal prominentní místo v textu Evropské globální strategie z roku 2016.
Nemá-li „strategická autonomie“ znamenat snahu o vytvoření naprosté soběstačnosti EU ve smyslu zpřetrhání hlavních dosavadních partnerství, ale o omezení závislosti EU na vnějších politických i ekonomických faktorech a posílení schopnosti EU bránit své zájmy, je nutné v rámci kulatého stolu Národního konventu o EU prodiskutovat následující otázky.

 

Hlavními diskuzními okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. V jakém rozsahu „strategickou autonomii“ EU definovat, v jakých oblastech se projevuje a jaké nástroje lze použít?
  2. Jaký je vztah strategické autonomie EU k USA a NATO?
  3. Jakou pozici EU zaujme, bude-li napětí mezi USA a Čínou pokračovat? Bude EU posilovat i jiná partnerství?

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

KULATÝ STŮL: Revize energetického trhu

V pátek 31. března 2023 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma revize energetického trhu. Debata se uskuteční od…

SHRNUTÍ: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

V pátek 24. února se v Lichtenštejnském paláci a prostřednictvím online platformy Webex Teams uskutečnil kulatý stůl na téma zhodnocení českého předsednictví v Radě EU. Diskuze se zúčastnili zástupci státní správy, obou…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.