DOPORUČENÍ: Vztah EU a USA po nástupu Bidenovy administrativy

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o vztah EU a USA po nástupu Bidenovy administrativy, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 3 doporučení:

1. Stavět na klíčovém rozměru partnerství s globální ambicí

Transatlantické partnerství je strategickou vazbou, která má dlouhou tradici a je komplexní. Při rozvíjení vztahů je nutné hledat společné průniky a oblasti, ve kterých je možné hledat posun. Společnými postupy se EU a USA můžou významně podílet na prosazování nejen upevňování demokracie, bezpečnosti a stabilitě ve světě, ale také prosazování svých postojů a jimi preferovaného ekonomického a politického řádu.

2. Dále podporovat obchod a regulatorní spolupráce

Ekonomická spolupráce mezi EU a USA je zásadní dimenzí vztahů. Ve světovém měřítku nejsou jiné vztahy tak silné z hlediska objemu obchodu, investic a přidané hodnoty. Obchodní spory jsou vzhledem k vzájemnému rozsahu vztahů a vyspělosti přirozené. Spolupráce by se do budoucna měla poučit z minulosti, být realisticky ambiciózní a pokusit se hledat oblasti, ve kterých je možné najít shodu. Obrovský potenciál má prohloubení spolupráce v oblasti regulatoriky a hledání společných pravidel pro nové technologie. To by umožnilo odstranit překážky při uvedení na trh a zjednodušit tak vývoj nových technologií na obou stranách Atlantiku. Další oblastmi, ve kterých by obě entity mohly hledat společné postupy, jsou např. boj s kybernetickými či hybridními hrozbami.

3. Přispět k multilateralismu ve světě založeném na pravidlech a jejich dodržování; bojovat s klimatickou změnou

Transatlantická vazba má obrovský potenciál přispět k řešení globálních problémů. Česká republika by měla hledat možnosti, jak podpořit užší formy spolupráce. Ty dále umožní nalezení koalic a shody, která by mohla přinést reformu mezinárodních organizací, např. WTO, budování řádu založeném na pravidlech a zásadně tlačit na intenzivnější boj proti klimatické změně. Dlouhodobým charakterem vzájemných vztahů má být kontinuita, která podpoří spolupráci i při střídání nejvyšších politických představitelů na obou stranách tohoto partnerství.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,

DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.