KULATÝ STŮL: Vztah EU a USA po nástupu Bidenovy administrativy

23. dubna 2021 se prostřednictvím online platformy Webex Teams uskuteční další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Příležitosti pro posílení vztahů Evropské unie a USA po nástupu Bidenovy administrativy. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři a další pozvaní hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Vysoká škola ekonomická v Praze.

Transatlantická ekonomická spolupráce generuje celkem 6,2 bilionu dolarů ročně a vytváří až 16 milionů pracovních míst, která jsou navázaná na aktivity firem na obou stranách Atlantiku. Je to největší a nejbohatší trh světa, který představuje polovinu celkové spotřeby a téměř jednu třetinu světového HDP z hlediska kupní síly (Hamilton, Quinlan, 2021). Podle dat Světové obchodní organizace (2021) je Evropská unie pro Spojené státy z hlediska exportu po Kanadě druhým největším obchodním partnerem; USA pro EU dokonce prvním. Navzdory rostoucím trhům, jako je Čína, tak vzájemný obchod zůstává pro EU a USA zásadní. Žádné jiné subjekty světové ekonomiky nemají tak propracované vzájemné obchodní a jiné ekonomické či politické vztahy co do své komplexní povahy jako USA a EU.
Páteří

Hlavními diskuzními okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Může mít transatlantické partnerství globální ambici v oblastech, ve kterých se EU a USA v posledních letech rozcházely?
  2. Lze očekávat, že nastane pozitivní posun v řešení sporů a odstranění uvalených cel ve vzájemném obchodě i dalších problematických oblastech?
  3. Jakým způsobem může transatlantické vztahy EU – USA ovlivnit vlastní politika a autonomní pozice Velké Británie?
  4. Jaké jsou zájmy Česka z hlediska vztahů EU a USA? Jaký je pro Českou republiku potenciál v dalším rozvoji obchodu, bezpečnostní spolupráce, digitálního prostoru a dalších oblastí?

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

KULATÝ STŮL: Revize energetického trhu

V pátek 31. března 2023 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma revize energetického trhu. Debata se uskuteční od…

SHRNUTÍ: Zhodnocení českého předsednictví v Radě EU

V pátek 24. února se v Lichtenštejnském paláci a prostřednictvím online platformy Webex Teams uskutečnil kulatý stůl na téma zhodnocení českého předsednictví v Radě EU. Diskuze se zúčastnili zástupci státní správy, obou…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.