KULATÝ STŮL: Vztah EU a USA po nástupu Bidenovy administrativy

23. dubna 2021 se prostřednictvím online platformy Webex Teams uskuteční další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Příležitosti pro posílení vztahů Evropské unie a USA po nástupu Bidenovy administrativy. Debata se uskuteční od 9:00 do 11:00. O tématu budou diskutovat zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři a další pozvaní hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Vysoká škola ekonomická v Praze.

Transatlantická ekonomická spolupráce generuje celkem 6,2 bilionu dolarů ročně a vytváří až 16 milionů pracovních míst, která jsou navázaná na aktivity firem na obou stranách Atlantiku. Je to největší a nejbohatší trh světa, který představuje polovinu celkové spotřeby a téměř jednu třetinu světového HDP z hlediska kupní síly (Hamilton, Quinlan, 2021). Podle dat Světové obchodní organizace (2021) je Evropská unie pro Spojené státy z hlediska exportu po Kanadě druhým největším obchodním partnerem; USA pro EU dokonce prvním. Navzdory rostoucím trhům, jako je Čína, tak vzájemný obchod zůstává pro EU a USA zásadní. Žádné jiné subjekty světové ekonomiky nemají tak propracované vzájemné obchodní a jiné ekonomické či politické vztahy co do své komplexní povahy jako USA a EU.
Páteří

Hlavními diskuzními okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  1. Může mít transatlantické partnerství globální ambici v oblastech, ve kterých se EU a USA v posledních letech rozcházely?
  2. Lze očekávat, že nastane pozitivní posun v řešení sporů a odstranění uvalených cel ve vzájemném obchodě i dalších problematických oblastech?
  3. Jakým způsobem může transatlantické vztahy EU – USA ovlivnit vlastní politika a autonomní pozice Velké Británie?
  4. Jaké jsou zájmy Česka z hlediska vztahů EU a USA? Jaký je pro Českou republiku potenciál v dalším rozvoji obchodu, bezpečnostní spolupráce, digitálního prostoru a dalších oblastí?

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ČLÁNEK: Nové paradigma pro klimatické otázky

Současná propojenost světa vede k závislosti na hladkém běhu komplexních obchodních a dodavatelských řetězců. Pokud jsou narušeny, ať už pandemií, ozbrojenými konflikty, přírodními pohromami nebo jinými faktory, vede to k závažným socioekonomickým…

ROUNDTABLE: New paradigm for climate issues

On Wednesday, 30 November 2022, another roundtable of the National Convention on the European Union will take place via the online platform Webex Teams, this time on the topic: New…

KULATÝ STŮL: Nové paradigma pro klimatické otázky

Ve středu 30. listopadu 2022 se uskuteční prostřednictví­m online platformy Webex Teams další kulatý stůl Národní­ho konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Nové paradigma pro klimatické otázky. Debata se…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.