DOPORUČENÍ: Reforma systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o reformě systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následujících 5 doporučení:

  • Česká vláda by měla požadovat po Evropské komisi vypracování posouzení dopadů navrhovaných reforem systému EU ETS na sektory v EU ETS i mimo EU ETS a to na úrovni jednotlivých členských států.
  • Česká republika by měla podpořit rozšíření EU ETS o ty sektory, kde jednotné zpoplatnění emisí uhlíku přinese jasnou přidanou hodnotu. Česká republika by se tak měla postavit kladně k otázce zahrnutí sektorů námořní dopravy a mezinárodní letecké dopravy do systému EU ETS (či k vytvoření paralelního systému pro tyto sektory). Naopak Česka republika by se měla postavit zdrženlivě či záporně k zahrnutí sektorů silniční dopravy a budov do systému EU ETS, jelikož v těchto sektorech existují optimálnější nástroje pro snižování emisí, které by Česká republika měla nadále využívat.
  • Česká republika by měla prosazovat takové úpravy systému EU ETS, které povedou k předvídatelnému vývoji ceny povolenky a tím i stabilitě investičního prostředí.
  • Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích by měl být zaveden v souladu s pravidly Světové obchodní organizace a měl by podporovat konkurenceschopnost průmyslu členských státu i EU jako celku.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,

DOPORUČENÍ: Budoucnost evropského energetického trhu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Budoucnost evropského energetického trhu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Máme za sebou další úspěšný kulatý stůl. Již 3. června se budeme věnovat závěrům a implementaci výstupů #kobe. Zatím si však můžete přečíst zajímavé postřehy z diskuze z pera našich stážistek.

Děkujeme garantovi stolu Institut pro politiku a společnos a moderátorovi Romanu Mácovi. Dále děkujeme prezentujícím stanovisek a aktivním diskutujícím.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.