DOPORUČENÍ: Vztahy EU s vybranými vnějšími partnery (zejm. USA, Čína, Írán) z perspektivy ČR.

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil ve středu 17. července 2019 svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o vztazích EU s vybranými vnějšími partnery (zejm. USA, Čína a Írán) z perspektivy ČR, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 5 doporučení:

  • Pro prosazení EU jako globálního hráče je důležité, aby společná zahraniční a bezpečnostní politika byla jednotná. K tomu je nezbytné adekvátní zahrnutí všech členských států do její formulace. Klíčová je rovněž efektivní koordinace mezi institucemi EU zodpovědnými za jednotlivé dimenze vztahů k vnějším partnerům. Posílení efektivity procesu tvorby a výkonu společné zahraniční a bezpečnostní politiky je jedním ze zásadních úkolů pro novou Evropskou komisi, především samozřejmě pro nového vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
  • Evropská unie je ze své povahy společenství založené na hodnotách. Zachování multilaterálního rámce mezinárodního systému a mezinárodního řádu založeného na hodnotách patří mezi její absolutní priority. Je třeba, aby toto bylo ve vztazích s USA, Čínou i Íránem reflektováno.
  • Ve vztahu k USA by EU měla usilovat o působení na různých úrovních americké politiky, tzn. kromě vztahů s exekutivou se soustředit i na budování a udržování vztahů v legislativních tělesech, na úrovni jednotlivých států či v sektoru businessu. Je třeba prosazovat v americkém prostředí narativ EU coby jednotného a spolehlivého aktéra.
  • Při formulaci vztahů s Čínou je třeba vycházet z premisy jejího odlišného hodnotového zakotvení. EU by se měla snažit na třetích trzích, především v afrických zemích, přinášet alternativu čínským investicím a vlivu. V ekonomických vztazích s Čínou je třeba, aby EU dbala na reciprocitu vzájemných opatření. Je vhodné, aby EU při formulaci svého vztahu k Číně pokračovala ve spolupráci s USA.
  • Prioritou EU ve vztahu k Íránu by měla být snaha o zabránění eskalace konfliktu mezi USA a Íránem. EU by tedy měla přispět k nalezení kompromisu, který bude obsahovat nějakou formu ekonomické spolupráce s Íránem.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

3. června se uskutečnil kulatý stůl na téma: Závěry implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy.

Ve videu se můžete těšit na Martina Kratochvíla ze společnosti STEM, Štěpána Pecha z Úřadu vlády ČR a Žigu Faktora z EUROPEUM Institute for European Policy.

... Zobrazit víceZobrazit méně

Video image
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.