KULATÝ STŮL: Priority České republiky pro summit v Sibiu

29. března 2019 se v Lichtenštejnském paláci uskuteční další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii, tentokrát na téma: Priority České republiky pro summit v Sibiu. O tématu budou debatovat zástupci státní správy, vzdělávacího sektoru, podnikatelské sféry, sociální partneři a další pozvaní hosté. Odborným garantem tohoto kulatého stolu je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Počátkem května 2019 proběhne dva týdny před důležitými volbami do Evropského parlamentu v rumunském Sibiu první zasedání Evropské rady po předpokládaném vystoupení Spojeného království z Evropské Unie. Zároveň půjde o bilanční setkání zaměřené na evaluaci Bratislavského procesu a otázek týkajících se budoucnosti EU. Jedná se o důležitý milník v procesu evropské integrace.

 

Hlavními diskuzními okruhy tohoto kulatého stolu jsou:

  • Jak hodnotí Česká republika proces reflexe evropské integrace zahájené na Bratislavském summitu?

Tato otázka míří na zhodnocení diskuzí o budoucnosti Evropy, které byly zahájeny na jednání Evropské rady v Bratislavě na podzim roku 2016. Vzhledem k tomu, že summit v Sibiu bude reflektovat tuto debatu, je potřeba prodiskutovat zdali reflexe naplnila česká očekávání a jaký by měl být jejich budoucí výstup.

 

  • Jaké priority by Česká republika měla prosazovat na summitu v Sibiu?

Jaká by měla být pozice ČR v dosavadním jednání o víceletém finančním rámci, migračních otázkách, či budoucnosti Evropy po odchodu Velké Británie z EU. Jaký postoj by měla ČR zaujmout k přípravě strategické agendy Evropské rady, která bude na summitu diskutována. Důležité je především definovat hlavní oblasti pro diskuzi z hlediska zájmů České republiky.

 

  • Jaký postoj by Česká republika měla zaujmout k návrhům na změny v institucionálním fungování Unie?

Ačkoliv v době konání summitu nebudou ještě známy výsledky z květnových voleb do Evropského parlamentu, budou evropští lídři diskutovat složení a priority nové Evropské komise i post stálého předsedy Evropské rady. O jaké portfolio by měla ČR usilovat v nové Komisi? Jaké české priority by měla česká vlády prosadit do pracovního plánu nové Komise? Zároveň předmětem debaty budou návrhy na rozšíření oblastí, o nichž by se rozhodovalo kvalifikovanou většinou (např. některé daňové otázky). Měla by ČR tyto návrhy podpořit?

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více
twitter
Intagram

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.