DOPORUČENÍ: Potenciál formování podobně smýšlejících koalic v EU po brexitu

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil ve středu 20.2. 2019 svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o Potenciálu formování podobně smýšlejících koalic v EU po brexitu, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí a neziskového sektoru.

Národní konvent o EU na základě proběhlé diskuse vydal následující 4 doporučení:

  • Česká republika by měla přistupovat k vytváření koalic v Evropské unii flexibilně a pragmaticky dle projednávaného tématu s jasně definovanými pozicemi. Například v případě dokončení liberalizace vnitřního trhu může spolupracovat se zeměmi v rámci Nové Hansy, v oblasti infrastruktury či digitální agendy se nabízí využít potenciálu Slavkovského formátu a Visegrádské čtyřky
  • Česká republika by měla při prosazování svých jasně definovaných priorit využít rostoucí síly sousedních zemí, tedy zejm. Německa a Polska.
  • Česká republika by měla usilovat o úzkou vazbu na eurozónua konstruktivně se účastnit všech formátů spolupráce, které eurozóna nečlenským zemím nabídne. Česká republika by měla také podporovat otevřenost těchto formátů.
  • Česká republika by měla aktivně podporovat Češky a Čechy působící v evropských institucích. Současně by s těmito institucemi i s českými europoslanci měla úzce spolupracovat.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Zobrazit více
twitter
Intagram

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.