DOPORUČENÍ: Vztahy Evropské unie a Turecka

Národní konvent o Evropské unii vydal pondělí 6. března svá doporučení vzniklá na základě kulatého stolu z 10. února 2016.

Národní konvent o Evropské unii vydal v úterý 28. února svá doporučení vzniklá na základě kulatého stolu z 10. února 2016. Diskuze se zaměřila především na otázky spojené s tématem vztahů Evropské unie a Turecka jako strategické výzvy. Setkání se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, reprezentanti evropských institucí a neziskového sektoru.

Národní konvent o EU formuloval následující doporučení vládě ČR a dalším tvůrcům evropské politiky:
1. Neusilovat o změnu hlavního rámce vztahů mezi EU a Tureckem, dokud turecká vláda nepodnikne kroky neslučitelné s pokračováním přístupových rozhovorů, i přestože Turecko dnes již de facto nesplňuje kodaňská kritéria.

2. Pozorně a pečlivě monitorovat vnitropolitický vývoj v Turecku zejména v souvislosti s:
i. porušováním principů demokratického právního státu, jmenovitě nezávislosti justice, svobody projevu, ochranu menšin a volné soutěže politických stran,
ii. zahraničně-politickou orientací a taktickými kroky s ohledem na pozice přijatév rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU a NATO.

3. Připravit odstupňované možnosti reakce na případné kroky turecké vlády, které byly identifikovány jako neslučitelné s pokračováním vyjednávání o členství v EU, jako je znovuobnovení trestu smrti, přijetí navrhované změny ústavy či zásadní zahraničněpolitický obrat.

4. V případě, že turecká vláda uskuteční kroky neslučitelné s pokračováním přístupových rozhovorů, měla by ČR podporovat zachování partnerských vztahů s Tureckem v oblastech, na kterých panuje shoda, a zabránit tak paralýze spolupráce v oblasti obchodu a bezpečnosti.

DOPORUČENÍ

PODKLADOVÝ DOKUMENT

FOTOGALERIE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Příští pátek (31. 3.) proběhne další ze série kulatých stolů, tentokrát věnovaný tématu revize energetického trhu.

Odborným garantem stolu je EUROPEUM Institute for European Policy.

🔎Konkrétní znění podkladového materiálu bude zveřejněné během příštího týdne na našich webových stánkách narodnikonvent.cz/.
... Zobrazit víceZobrazit méně

Zobrazit více
twitter

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.