DOPORUČENÍ: Vícerychlostní Evropa

Konvent doporučuje, jak přistupovat k rizikům i příležitostem vícerychlostní Evropy

Pečlivě zvážit zapojení České republiky do jednotlivých forem diferencované Evropy, trvat na otevřenosti všech forem intenzivnější integrace a podporovat opatření směřující ke stabilizaci v eurozóně. To jsou některá doporučení Národního konventu o EU k tématu vícerychlostní Evropy. Závěry byly vydány na základě květnového kulatého stolu.

Pojmem vícerychlostní Evropa se označuje odlišný rozsah práv a povinností členských států. Je pravděpodobné, že v budoucnu se tento koncept bude uplatňovat častěji. Může se jednat zejména o zintenzivnění posílené spolupráce nebo o opatření související s prohlubováním eurozóny. Ve všech případech bude muset Česká republika pečlivě zvažovat zapojení do jednotlivých forem diferencované Evropy, a to s ohledem na své ekonomické a politické cíle.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je nejvyšší čas říct si, co konkrétně pro nás vícerychlostní Evropa znamená, a přiznat si rizika, která můžou z nejednotnosti plynout. „Poklidnou diskuzi v rámci Evropské unie momentálně narušuje několik situací pramenících právě z vícerychlostního uspořádání. Je to například prohlubování rozdílů mezi eurozónou a dalšími členskými státy nebo otázka Brexitu. Nejen to jsou faktory, které mohou být rizikové pro další vývoj integrace a soudržnou Evropu. Jsem proto rád, že proběhl kulatý stůl Národní konventu a nastartovala se diskuze o diferencované Unii. Tímto jednáním to ale nekončí, naopak. Debata nás teprve čeká a nebude jednoduchá. Zvlášť pro ČR, jež nesmí zůstat na okraji a celé formování jen pozorovat. Naším strategickým zájmem je být uprostřed a podílet se na dalším směřování Evropy.”

Doporučení Národního konventu, která vypracoval Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, budou sloužit jako vodítko pro vládu a další tvůrce evropské politiky.

podkladovy_dokumentdoporuceni

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu vztahy EU s indopacifickou oblastí, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

3. června se uskutečnil kulatý stůl na téma: Závěry implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy.

Ve videu se můžete těšit na Martina Kratochvíla ze společnosti STEM, Štěpána Pecha z Úřadu vlády ČR a Žigu Faktora z EUROPEUM Institute for European Policy.

... Zobrazit víceZobrazit méně

Video image
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.