DOPORUČENÍ: Sociální dimenze evropské integrace

Konvent vydal doporučení k tématu sociální dimenze evropské integrace

Národní konvent o EU vydal doporučení k tématu sociální dimenze evropské integrace. Závěry vznikly na základě kulatého stolu, který se uskutečnil na konci dubna a jehož se zúčastnila komisařka Marianne Thyssen a ministryně Michaela Marksová.
Diskuze o sociální dimenzi, stejně jako o budoucí podobě evropského pilíře sociálních práv, by měla být inkluzivní pro všech 28 členských států EU. Odborníci se shodli, že větší důraz na sociální dimenzi by měl vést k posílení tvorby pracovních míst, vyšší zaměstnanosti a zlepšení úrovně sociální ochrany. Evropské referenční hodnoty by měly přispět k dosažení stanovených cílů prostřednictvím zvyšování konkurenceschopnosti skrz prováděné strukturální reformy. Zároveň by tyto cíle neměly být kompenzovány snižováním pracovních standardů či úrovně sociální ochrany.
Do června uspořádá Národní konvent o EU ještě dva kulaté stoly. První z nich se uskuteční 27. května 2016 a tématem bude tzv. vícerychlostní Evropa. Další jednání proběhne 3. června 2016. Odborníci se při diskuzi zaměří na ochranu spotřebitele na digitálním trhu. Právě téma digitální agendy je v současnosti velmi aktuální. Zasahuje do působnosti všech ministerstev a zároveň má velký dopad na konkurenceschopnost a hospodářský růst. Vláda se této oblasti věnuje už od svého nástupu v roce 2014 a minulý týden rozhodla o jmenování Tomáše Prouzy, státního tajemníka pro evropské záležitosti, koordinátorem digitální agendy ČR.
Trendu digitalizace je třeba věnovat velkou pozornost. Sdílená ekonomika v sobě obsahuje prvek přeshraničního obchodování, který bude nejspíše stále více využíván především spotřebiteli. Úkolem účastníků diskuze bude zamyslet se nad otázkou, jakým způsobem může ČR podpořit ochranu spotřebitele, a to zejména z hlediska ochrany osobních údajů a zákazu diskriminace spotřebitelů při využívání on­line platforem. Druhá tematická oblast se bude týkat efektivnosti regulace on­line platforem a sdílené ekonomiky. V této souvislosti se bude diskutovat nad mírou a způsobem regulace aktuálně se rozvíjejících služeb typu Uber, Airbnb, atd. Kulatý stůl se uskuteční 3 . června 2016.
„Máme obrovskou výhodu, že v oblasti digitální agendy existuje mnoho partnerů pro dialog. Spíše bude důležité najít si klíčové priority, kterým se budeme chtít věnovat. Z mého pohledu je jich pět – je to oblast digitálních schopností, online obchodování, e-Government, digitální bezpečnost a tzv. sdílená ekonomika. Poslední téma bude vyvolávat zřejmě nejvíc emocí, týká se totiž nových služeb jako je Uber nebo Airbnb. Proto se na tuto oblast zaměříme v rámci Národního konventu,“ sdělil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

 

doporucenivideo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

DOPORUČENÍ: Nové paradigma pro klimatické otázky

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Nové paradigma pro klimatické otázky, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR,…

DOPORUČENÍ: Integrace Ukrajiny do EU

Národní konvent o Evropské unii zveřejnil svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o tématu Integrace Ukrajiny do EU, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských…

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Na jakých formátech regionální spolupráce se ČR podílí a jak funguje program Interreg?

To se dozvíte ve videu z lednového kulatého stolu👇
... Zobrazit víceZobrazit méně

Video image
Zobrazit více

ODBĚR NOVINEK

Přihlaste se k odběru novinek! Pravidelně obdržíte email s nejnovějšími informacemi o aktuálním dění.